دلنوشته های مهربانو

اینجا خاطرات زندگی مشترک من و دختر نازنینم به یادگار نوشته میشود"برجی نشست و قامت تهران خمیده شد

 اسباب غم، دوباره سر سفره چیده شد


فریاد آتش است، به هر جا که می روی 

 چندین فرشته بین مه و دود دیده شد!"


******************************

سلام عزیزانم .. میدونم که همگی در بهت از دست دادن هموطنان عزیزمون هستیم و دل و دماغ خوندن و نوشتن رو نداریم . ولی درست همین موقع هاست که بیشتر به وجود هم نیاز داریم و باید همدیگه رو دلداری بدیم . 

خیلی از دوستان می پرسند ما در این موقعیت حساس و بحرانی چه کاری ازمون برمیادغیر از دعااا؟؟

من چند مورد به ذهنم می رسه ، مینویسم .. شما هم بهش اضافه کنید و تو وبلاگا یا گروه های تلگرامی و حتی پست های اینستاگرام،  اطلاع رسانی کنید . شاید بتونیم دست به دست هم بدیم و یه مقدار هرچند جزیی ، فرهنگ سازی کنیم .

1- از انتشار خبرهای غیر موثق و شایعات جلوگیری کنیم . مردم تو این روزهای سخت ، هر خبری رو باور می کنند . 

2- از انتشار عکس ها و نوشته های حزن انگیز که ناامیدی و بغض ایجاد میکنه جلوگیری کنیم .. دیدن و خوندن این مطالب ، خانواده های داغدار رو به نابودی می کشه . اونا به همدلی نیاز دارند و اگر تنهاشون نذاریم و بتونیم دردی از دردشون دوا کنیم کار بهتریه . 

3- سعی کنیم اسامی خانواده هایی که درگیر با این ماجرای تلخ هستند پیدا کنیم و ببینیم چطور میشه کمکشون کنیم ؟ 

کمک های مالی و معرفی برای پیدا کردن شغل و ... . 

4- درمورد آموزش به خودمون و بچه هامون در مواقع بحران مثل زلزله و آتش سوزی و اتفاقاتی از این دست ، جدی باشیم و واقعا یه آمادگی ضمنی رو در خانواده ایجاد کنیم.

5- فرهنگ عبور و مرور با ماشین یا پیاده در نزدیک حادثه رو در خودمون و خانواده مون بالا ببریم . اینکه اولویت با ماشین های امداد رسان هستند رو واقعا درک کنیم و سد معبر نکنیم . تجربه نشون داده مردم هیجان زده ای هستیم و به آموزش بسیار نیاز داریم . 

6- از  هلال احمر بجز یک اسم چیز بیشتری بدونیم . پایگاه های هلال احمر رو جدی بگیریم دوره های رایگان برای کمک های اولیه و پیشرفته دارن .حتی کلاس های اموزش در مواقع بحران دارند . 

7- همونطور که همگی تو پیام ها و اخبار خوندیم و شنیدیم . امسال چهارشنبه سوری رو واقعی برگزار کنیم و مطابق سنت و ایین های ایرانی و باستانیمون پیش بریم . حداقل باری به شونه های خسته ی اتش نشان های عزیزمون اضافه نکنیم . ممکنه خیلی از شما مثل من ، هیچ سالی خودتون رو درگیر این کارهای نا معقول و خطرناک نکرده باشید ، و حالا فکر کنید در این مورد کاری ندارید انجام بدید . اتفاقا برعکس کار داریم و مهم هم هست . 

همه مون تو فک و فامیل و دوست و اشنا ، کسانی رو می شناسیم که به استفاده از مواد منفجره در چهارشنبه سوری علاقه نشون میدن . کار ما اینه که با جدیت بهشون تذکر بدیم و اونا رو از انجام این کار ضد فرهنگ و ناپسند ، منصرف کنیم. 

8- اعضای شورای شهرمون رو بشناسیم و وظایفشون رو بدونیم تا بفهمیم از چه کسی باید مطالبه داشته باشیم . متاسفانه در این مورد از نادانی مردم سوئ استفاده های زیادی شده . وقتی برای رای و انتخابات می ریم . به فلان ورزشکار و هنرمندو اون یکی خوشگل تره ، اون یکی خوش تیپ تره رای ندیم . افراد متخصص و با سواد انتخاب کنیم !!!

9- باید ها و نباید های موقعیت بحران رو بشناسیمو تمرین کنیم . 

10- به حرمت خون قربانیان فداکار ، وااااقعا" یاد بگیریم و یاد بدیم که تا آژیر اتومبیل های امداد رو شنیدیم سرعتمون رو اهسته کنیم و در حاشیه اتوبان و خیابان متوقف شیم و راه وسط رو برای حرکت سریع ماشین ها باز بذاریم . 

11- تو روزای تلخ حادثه حواسمون به بچه ها باشه و عمق تاثر اونها و ترسشون رو درک کنیم و هر خبر ناخوشایندی رو بی ملاحظه درحضورشون ندیم .

12- مطالعه کنیم و بیاموزیم .

دوستتون دارم و امیدوارم در اوج ناامیدی کسی یا کسانی رو زنده پیدا کنند . لطفا" پیشنهاداتتون رو به لیست اضافه کنید . 
[ یکشنبه 3 بهمن 1395 ] [ 10:53 ق.ظ ] [ مهربانو ] نظرات (16)      قالب ساز آنلاین