X
تبلیغات
زولا


دلنوشته های مهربانو

اینجا خاطرات زندگی مشترک من و دختر نازنینم به یادگار نوشته میشود

سلام دوستان 

چه پنجشنبه ی آفتابی قشنگیه امیدوارم حال دل همگیتون خوب  خوب باشه و روزگار رو دنده ی نرمش باشه 


تقیبا" از اول مهر کلاسای مهردخت شروع شده و با علاقه و انگیزه دنبالشون می کنه . 


یه موضوعی باعث شده که به خودم واجب بدونم براتون بنویسم . 


مهردخت مثل همیشه از وقایع کلاس هاش برام تعریف می کنه و چیزی که در مورد همه ی کلاس هاش عنوان کرد این بود که بچه هایی که از رشته های دیگه اومدن روزهای سختی رو می گذرونند . درست همین روزها که برای مهردخت پر از جذابیته برای اون ها توام با ناراحتی و گیجی می گذره و حسابی تو ذوقشون خورده . 


یادمه وقتی خودم که دیپلمه ی ریاضی فیزیک بودم کنکور انسانی دادم و دانشجوی کارشناسی حسابداری شدم همین اوضاع رو درمورد بچه های انسانی و مخصوصا " فرهنگ و ادب ها می دیدم . 


خیلی دلم می سوخت وقتی بچه ها به اواسط دوران کارشناسی رسیده بودند و هنوز حتی از پاس کردن ریاضیات  پایه هم عاجز بودند . حتی  دانشجوهای دیپلمه ی انسانی هم در زمینه ی ریاضی ضعیف بودند. 


هیچوقت نفهمیدم که اگر حسابداری جزو زیر گروه این رشته هاست چرا تو دبیرستان یکمی قوی تر با دانش آموزان ریاضی کار نمی کنند؟؟!!!


حالا این موضو ع در مورد  دانشجوهای رشته ی هنر که با دیپلمی غیر از گرافیک وارد این رشته میشن کاملا برعکسه . 


 از دو سال پیش تاحالا خیلی از دوستان لطف می کنند و با من درمورد انتخاب رشته ی بچه هاشون مشورت می کنند . 


همگی دوست دارند بچه ها در رشته ی ریاضی و تجربی دیپلم بگیرند ولی کنکور هنر بدند که تضمین قبولیشون بالا تر باشه . 


البته من هم تایید می کنم که احتمالا " در کنکور موفق تر خواهند بود . 


 چون ریاضیشون قویه و تقریبا صد در صد جواب تست ها رو  درست میدن ، عمومی هاشون رو هم که حدود پنجاه درصد به بالا بزنند راحت تر قبول میشن . 


ولی واقعا" همه ی تحصیل، ورود به دانشگاه نیست . لطفا" به خروجی ها هم نگاه کنید .. بچه ها رو سرخورده و بی انگیزه و نهایتا" بی سواد راهی دنیای کار و تکنیک نکنید . وقتی یه دانشجوی ترم یک ، هیچ چیز از تاریخ هنر ایران و جهان ، از عکاسی ، از طراحی ، تصویر سازی ، مناظر و مرایا و ... نمیدونه مسلما" وقتی سر کلاس های دانشگاه می شینه دچار بی انگیزگی و حتی افسردگی میشه . نمی گم این بچه ها لیسانسشون رو نمی تونن بگیرن ، نه ..می گیرن ولی با سختی و مرارت زیاد و احتمالا" آدم های موفقی در بازار کار نخواهند بود چون دید هنرمندانه در اون ها به کندی شکل گرفته ، چون دستشون به کار عادت نداره ، چون در دوران تحصیل دانشگاهی بهشون خوش نگذشته و ... لطفا" بچه ها رو از ابتدا در مورد انتخاب رشته درست راهنمایی کنید . لطفا" به همه ی رشته ها با دید تحلیل گر و دانش گرا نگاه کنید . لطفا" برچسب نزنید که رشته های برتر ریاضی و تجربی هستند .


 همه ی رشته های دبیرستان و هنرستان با کارشناسی و تحقیق در سیستم ضعیف و پر اشکال آموزش و پرورش گنجانده شدن ... میگم ضعیف چون واقعا ضعیفه ، دیگه بهتره ما بدترش نکنیم . هر کشوری به مدیر ، حقوقدان ، پزشک ، پیرا پزشک ، مهندس ، معمار ، ادیب و هنرمند نیازداره .. هیچ رشته ای به رشته ی دیگه ارحج نیست . 


به آتشی  که بعد از شروع جنگ دامن منِ دهه ی پنجاهی و همه ی دهه ی شصتی های بیچاره رو گرفت ، دامن نزنید . اون موقع  فقط  رو کسانی حساب می کردند که یا دکتر بودند یا مهندس . پس باید یا تجربی می خوندن یا ریاضی ، بقیه رشته ها ، مخصوص بچه تنبلا بود .


 با همین دیدگاه غلط  ما به  جامعه ای تبدیل شدیم که هیچ کس سر جای خودش نیست .  تعداد دکتر مهندس های باسواد خیلی خیلی کمه و متاسفانه به کرات شاهد اشتباهات پزشکی و مهندسی هستیم . بگذریم .. حرف و سخن در این زمینه حکایت مثنوی هفتاد منه . لطفا بچه ها رو کمک کنید بر اساس علاقمندی وارد دبیرستان یا هنرستان بشن و از حالا دیدگاه خوبی در مورد شغل و هدف آینده داشته باشند .


 به فرض اگر بعد از یک سال از انتخاب رشته شون راضی نبودند ، همون موقع اقدام به تغییر رشته کنند و در نهایت ، تو همون رشته ای که دیپلم گرفتن ، کنکور بدن . ای کاش زود تر این ماراتون مسخره ی کنکور برداشته بشه که بیشتر بدبختی ها رو از همون می کشیم . 


خیلی از کشورهای پیشرفته سیستم جالبی در زمینه ی تحصیلات متوسطه دارند و به این صورته که ، بچه ها همه ی رشته ها رو تا قبل از پیش دانشگاهی تجربه می کنند و وقتی برای رفتن به دانشگاه آماده میشن واقعا می دونند که میخوان چکار کنند و چی رو از همه بیشتر دوست دارند . ***************


دیروز از طرف هنرستان برای مهردخت اینا جشن فارغ التحصیلی گرفته بودند و شنبه تو  دانشگاه جشن ورودی های 96 رو دارن .. 

خلاصه که فعلا عشق و حاااله **************

هر کدومتون که در جریان مرگ ناباورانه  و مشکوکِ سیامک ، پسرخاله ی نازنینم بودید حتما " متحیر می شید اگر بگم همسرش  جمعه ی گذشته با مرگ عجیب و پر از ابهامی از دنیا رفته !!!!!**********دوستتون دارم و آرزو می کنم هر قدر تو این دنیا هستیم که کمیتش زیاد مهم نیست ، اما روزگار پر کیفیتی رو داشته باشیم . پی نوشت:


 سارا جان کامنت خصوصی گذاشتی که برات ایمیل بزنم که کار مهمی داری و در شرایط سختی هستی من بلافاصله برات ایمیل زدم ولی الان 20 روز گذشته و خبری ازت نیست [ پنج‌شنبه 20 مهر 1396 ] [ 10:44 ق.ظ ] [ مهربانو ] نظرات (26)      قالب ساز آنلاین